Булгакова Нагима

Рейтинг:

Сақтар туралы мәліметтер

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Барлығы:  

5.2.3.1  Сақтардың түрлерін, мекендеген аймақтарын ажырата біледі. 

Көпшілігі:  

5.2.2.4  Қазақстандық ғалымдардың  археологиялық жаңалықтарын біледі

Кейбірі:  

5.2.1.2  «Алтын адам» жәдігерін  өнер туындысы ретінде сипаттайды, ежелгі тайпалардың дүниетанымын  сипаттайды

Дескрипторлары:  

1. Суреттермен жұмыс жасай отырып, сақтардың түрлерін ажырата отырып, олардың атауларына қатысты     деректерді сәйкестендіре біледі.

2. Деректермен жұмыс жасап, археологтардың жаңалықтары туралы мәлімет жинап, кестені толтырады.

3. Есік қорғанын зерттеу туралы археологтар тобынан  сұхбат алу үшін,  тайпа топтары 1 сұрақтан құрастырады.

4. Есік қорғанынан табылған адам неліктен «Алтын адам» деп аталды? сұрағына 2-6 дәлел келтіреді. Немесе 

 Атажұртымыз – «Алтын адамдар» мекені» деген пікірмен келісесіз бе? сұрағына 2-6 дәлел келтіреді.

5. Сақтардың дүниетанымы туралы кем дегенде екі тұжырым жасайды.

Құндылықтарды

дарыту

Қазақстанның мәдениетін, Отанды, туған жерді сүюге баулу, ата - бабамызды құрметтеуге тәрбиелеу.  Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету.

Пәнаралық байланыстар

Өзін-өзі тану. Дүниежүзі тарихы. Өнер 

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация арқылы оқушылардың шығармашылық түрде жұмыс жасауына мүмкіндік ашылып, пәнге қызығушылығы артады. Мүмкін болған жағдайда интернет желісі арқылы деректер, ақпараттар, суреттер табу.

Бастапқы білім

Сақтар туралы жазбаша деректер     туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту кезеңі 

Қоңырау уақытында сынып оқушыларымен қызықты сәлемдесу сәті өтеді. Сәлемдесу барысында түрлі-түсті орамадағы кәмпиттерді тарату арқылы оқушылар 4 топқа бөлінеді. Сонымен қатар тақтада тақырыпқа байланысты суреттер жинағын  қосып қою арқылы оқушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылығы артады.

СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:

 











 

 






























1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
 2.Не ерекше болды?
 3.Осы жәдігерлер туралы не білесіздер?
 4. Тақырыпты болжап көріңіз....

Болжамдарын негіздейді. 

 

Ықтимал жауаптар:

Көпшілігі: Барлық заттар алтыннан жасалған. Алтын сапалы. құнды металл. Барлық заттар заттай деректерге жатады. Сақ дәуіріне жататын обаларды көріп отырмыз Тәуелсіздік монументін жиі көреміз. Мұражай . 

Кейбірі: Мен Есік мұражайына бардым. Мен Алтын адамды көрдім.

Ескерту: Мүмкіндік болса есік мемлекеттік тарихи-қорық мұражайы туралы  https://www.youtube.com/watch?v=u97Mvq20qg8 `

бейнематериалды қосуға болады. (барлығы 3,25мин)

Оқушылар сабақтың тақырыбы, мақсаты және дескрипторлармен  танысады.

  

 

"Алтын адам" туралы мәлімет

http://www.madenimura.kz/kk/culture-legacy/region/almaty_oblast/excavation/issyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 






 

Сақтар мәднениеті (бейнематериал)

http://lms.nci.kz/history/view?f=17&id=5&lang=kaz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=u97Mvq20qg8 `

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы 

30 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті 2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақты бекіту 2- минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Сабақтың соңы

3 мин

 

 

 

Мағынаны тану кезеңі.

 1-тапсырма 3 минут:  Суреттермен жұмыс жасай отырып, сақтардың түрлерін ажырата отырып, олардың атауларына қатысты  деректерді сәйкестендіре біледі.

 












1-тапсырманы бекіту: Топтар әрқайсысы 2 сұрақтан құрастырып бір-біріне қояды

 

2- тапсрыма 8 минут: Деректермен жұмыс жасап, археологтардың жаңалықтары туралы мәлімет жинап, кестені толтырады. Бұл тапсырма  арқылы оқушылар қазақстандық ғалымдардың     археологиялық жаңалықтарын біледі 

 

Атауы

Табылған орны

Қамтитын кезеңі

Алғаш зерттеген археолог

Ерекшеліктері

1

Шілікті қорғаны

 

 

 

 

2

Берел қорғаны

 

 

 

 

3

Тасмола мәдениеті

 

 

 

 

4

Бесшатыр қорғаны

 

 

 

 

Саралау: Кем дегенде 3 бағанды толтырады. 

 

 Сергіту сәті:Қара жорға биі-2 минут

 

3-Тапсырма 5 минут: Есік қорғанын зерттеу туралы археологтар тобынан  сұхбат алу үшін,  тайпа топтары 1 сұрақтан құрастырады.

 

 




4-Тапсырма 5 минут:

1. Есік қорғанынан табылған адам неліктен «Алтын адам» деп аталды?
 2.Атажұртымыз – «Алтын адамдар» мекені» деген пікірмен келісесіз бе?   

       (әрқайсына 2-6 дәлел)

Ескерту: топтар екі сұрақтың бірін таңдайды.

  

 













5-тапсырма: Сақтардың дүниетанымы туралы кем дегенде екі тұжырым жасайды.

Мәтінмен жұмыс. 7-мин

Зерттеу сұрақтары:

  • "Алтын адам" сақтардың дүниетанымын қалай     сипаттайды?  
  • Аңдық стиль деген не? Бұл стиль  «Алтын адамның» қай жәдігерінде қолданылған?

5-тапсырманы бекіту: сәйкестендіріп,  дұрыс жауапты көрсетеді:

1.Күн Құдайы-ең құдіретті құдай.

 

2.О дүниеде өмір бар деп сенді

 

3.Әлем ұғымы: аспан, жер, жер асты

 

4.Ата-баба аруақтарына сиынды

 

5.Сақтар аңдарға табынды

 

А-Аңдық стиль дамыды. 

В-Заттарын бірге жерлеу. 

С-Жылқыны құрбандыққа шалды. 

Е-биік қорғандар тұрғызды. 

Ғ-Алтын адам бас киімі. 

Ескерту: Дұрыс жауапты көрсетіп, оқушылар өз жауаптарын бағалайды:

1.Күн Құдайы-ең құдіретті құдай.

С-Жылқыны құрбандыққа шалды. 

 

2.О дүниеде өмір бар деп сенді

В-Заттарын бірге жерлеу. 

3.Әлем ұғымы: аспан, жер, жер асты

Ғ-Алтын адам бас киімі. 

4.Ата-баба аруақтарына сиынды

Е-биік қорғандар тұрғызды

5.Сақтар аңдарға табынды

А-Аңдық стиль дамыды. 

 Бекіту тапсырмаларын мұғалім оқиды, оқушылар ИЯ немесе ЖОҚ  деп жауап береді. 

Тақырыпты бекіту: Иә-1. Жоқ-0

Тұжырым

Иә-1. Жоқ-0

«Алтын адам» 1970ж. ашылды 

 

«Алтын адамды» ашқан - К. Ақышев

 

«Алтын адамда» аң стилі  басым.

 

 

Алтын адам көшірмесі Бәйтерекке орнатылған

 

Алтын адамда барыс бейнеленбеген

 

Күміс тостағанда 26 таңбалы жазу бар

 

ДҰРЫС ЖАУАП: 111001

 

 

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? 

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? 

Денсаулық және қауіпсіздік 

техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар:

  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын     алады;
  • Сабақ барысында зерттеу жұмыстарын жүргізуде белсенділік танытады. 2 тақырыптың бірін таңдау ұсынылғанда екеуінде орындар үлгеруі мүмкін.
  • Оқушыларды тиісті тапсырмаларды таңдау жасауға мүмкіндік беруге болады.
  • Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;
  • Оқушылар өзара бағалайды;
  • Зерттеу жұмысы қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асады;
  • Мұғалім әрбір тапсырмаға тиісті кері байланыс береді.
  • Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету.
  • Бекіту тапсырмаларының бірін орындау арқылы оқушылар алған білімді жалпылама қорытындылай отырып, өзіндік ой қалыптастырады. 

 

Жас ерекшеліктер ескерілген.

Сабақ бойынша рефлексия 

 

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? 

Жеткізбесе, неліктен? 

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? 

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? 

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ. бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға: 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 





 

 

Пікір қалдыру
  • Аты-жөні*:

    E-Mail*:

  • Пікір*:

  • Сіз робот еместігіңізді растаңыз - [] *:

Соңғы жаңалықтар