Наурызбай Айгерим

Рейтинг:


Тиімді есептеу

 

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

2.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Қосудың орын ауыстырымдылық жəне терімділік қасиеттерін жəне көбейтудің орын ауыстырымдылық қасиетін білу.

Көптеген оқушылар:

  • Тиімді есептеу үшін қосудың орын ауыстырымдылық жəне терімділік қасиеттерін жəне көбейтудің орын ауыстырымдылық қасиетін қолдану.

Кейбір оқушылар:

  • Тиімді есептеумен байланысты логикалық тапсырмаларды орындау.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар игереді:

Тиімді есептеу үшін амалдардың қандай қасиеттерін қолдануға болатынын түсіндіру.

Пəндік лексика жəне терминология:

қосудың орын ауыстырымдылық, терімділік қасиеттері жəне көбейтудің орын ауыстырымдылық қасиеті.

 

Диалог/жазу үшін пайдалы сөздердің жиынтығы

Талқылау:


Тиімді есептеу деген не екенін түсіндір.

Есептеулерді қалай тиімді орындауға болатынын түсіндір.


Жазу:


Өрнектерді жазу.

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы  3минут

 

Жағымды жағдай туғызу. 

Жарқырап күн де ашылды,

Айналаға нұр шашылды.

Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз,

Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.

Мақсатымыз - білім алу,

Міндетіміз - еңбектену

Еңбектену арқылы  

Жетістікке қол  жеткізу!

 

Топқа бөлу 2 минут

Оқушыларды көктем гүлдері арқылы  түстеріне қарай 5 топқа бөлініп отырады.

 

Түрлі түсті гүлдер

Шеңбер құру

1– топ Таулар  «Қызыл гүл»

2-топ  Өзендер «Сары гүл»

3-топ  Көлдер «Күлгін гүл»

4-топ Саябақтар  «Ақ гүл»

5-топ  Қорықтар «Қызыл сары гүл»

«Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісі

Бағалау парағы

Ортасы   15 минут

Өткенге оралу.

1. Бөлу компаненттерін ата?

2. Күрделі теңдеу шеше білеміз бе?

3. Санды есе арттыру, есе кеміту

4. Өрнек

5. Есеп

5 топқа суреттер беріледі. Сол суреттер арқылы тақырыпты ашады 

Суреттер сөйлейді

Таулар тобы: Мектеп  пен үй арасындағы жол.

Өзендер тобы: 5+5+5+5+5 есептеу

Көлдер тобы:  Автобус пен жеңіл машина 

Саябақтар тобы: Ауырып ем іздегенше,

                                 Ауырмайтын жол ізде.

Қорықтар тобы:   Көйлек түрлері

 Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады Білу және түсіну                                                                            Өзектендіру.                                                                                

Оқулықтағы 1- тапсырма.Суреттерді қарастырыңыздар.Барлық суреттерді ортақ біріктіріп тұрған не?

 Карточкалардағы өрнектерді қарастырыңыздар. Тиімді есептеу деген не?

 Карточкалардағы өрнектердің мəнін есептеңіздер. Жағдайлардың əрқайсысында 

есептеудің қалай тиімді болатынын түсіндіріңіздер.                                                                          

  Іле Алатауы

 











 4+4+4+4+4=4*5=20

 

Іле өзені

 











11+3+7+9  

 

Көлсай

 












31+19+14+36

 

«Алтынемел» Ұлттық табиғи саябағы  

 













25+20+5


Алакөл

 













20+5+15+20


«Қатонқарағай» 

 












21+24+9+16


Бұқтырма өзені

 













18+23+22+17


«Баянауыл» ұлттық табиғи саябағы

 













10+10+10+10

 

Бурабай

 













52+17+18+3

 

3 есеп Таулар 

9-дан -3 қатар

Отырғызылды -? көшет

Ш: 9*3=27

Ж: 27 көшет

 

Ә) Қайың-9 көшет

     Емен- 6 көшет

     Терек- 8 көшет

     Шырша – 7 көмет

Ш:(9+6)+(8+7)=30            Ж: Барлығы 30 көшет

4 есеп  Өзендер 

45 кг тыңайтқыш - 9қапшық

Әр қапшық - ? кг

Ш:45:9=5

Ж:Әр қапшық 5кг тыңайтқыш

Интерактивті тақта

 

«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі. 

 

 

 

Суреттер 

 

Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға салады,ойланады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Оқулық пен дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер

 

    

Сергіту сәті 

  1. минут

Сергіту сәті «Қыдырып қайтайық»

Видео

жазбадағы би

Аяқталуы  

20 минут

Қорықтар

Қайың – 9-дан -4 қатар

Үйеңкі – 8-ден – 3 қатар

Ш: 9*4+8*3=60

Ж: Барлығы 60 көшет

 

Ересек  адам – 8

Балалар -?    3 есе артық

Ш:8*3+8 = 32

Ж: 32 адам шықты

 

Топтық жұмыс  Саябақтар 

Логикалық сұрақтар

  1.  

  +   +   =  30


1,3,4,7,8,11,13,15- осы сандарды төртбұрыштарға орналастыру керек. Жауабы 30 шығу керек. 

Бір санды 2 рет қолдануға  болмайды.

2. Айдынның Асқардан бойы ұзын, бірақ Жанаттан кіші. Кім ұзын?  

Шешімі: Жанат - ұзын

3. Менің атым Медет Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Менің тәтемнің інісінің аты кім?               

   Жауабы: Медет

4. Бөлмедегі әр бұрышта бір мысықтан және оған қарама-қарсы үш мысықтан отырса, бөлмеде неше мысық бар?  

Жауабы: 4 мысық

5. Үстел үстінде үш стакан шие тұр. Марат бір стакан шиені жеп қойды. Неше стакан қалды?   

   Жауабы: үш стакан

«Интервью» әдісі

Оқушылар өз ойларын стикерлерге жазып жабыстырады

 

 

Үйге тапсырма: 

5 мысал, 7 бет

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеру

Бағалау парақшасы  

Бағалау парағы

 

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

 

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер

енгіздім жəне  неліктен?

 «Интервью» әдісі






  • 1.       Тиімді есептей аламыз ба?

Бүгінгі сабақта қандай таулар кездесті?

  • 2.        Қосудың орын ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерінін тиімді есептеуге пайдасы бар ма?

Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Бүгінгі сабақта қандай өзендер  кездесті?

  • 3.        Бүгін не білдіңіз? Көбейтудің орын ауыстырымдылық қасиеті туралы не дейсіз? 

Бүгінгі сабақта қандай қорықтар кездесті?

  1. Сабақта қандай қиындықтар туындады?

Бүгінгі сабақта қандай саябақтар кездесті?

  1. Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?







 

Оқу ісінің меңгерушісі:                  Мамытова Г 


 

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

Өткенге оралу 

3 балл

Дәптермен  жұмыс

3 балл

Топтық жұмыс

3 балл

Логикалық есептер

3 балл

Қорытынды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өте жақсы   12-10                Жақсы 9-7                           Талпын 6-1

 

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

Өткенге оралу

3 балл

Оқулықпен жұмыс

3 балл 

Топтық жұмыс

3 балл

Логикалық есептер

3 балл

Қорытынды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өте жақсы   12-10                Жақсы 9-7                           Талпын 6-1

Пікір қалдыру
  • Аты-жөні*:

    E-Mail*:

  • Пікір*:

  • Сіз робот еместігіңізді растаңыз - [] *:

Соңғы жаңалықтар